Mgr Paweł Hajduk

Kontakt:p.hajduk@outlook.com

Nr ORCID:

Dyżur dydaktyczny (MS TEAMS):

n/d

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Amerykańskiego organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Emory School of Law oraz Georgia State University. Obecnie doktorant w Katedrze Prawa Informatycznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2014 r. zdobywał doświadczenie w kancelariach, zajmując się sporami gospodarczymi przed sądami powszechnymi i arbitrażowymi oraz doradzając w zakresie prawa nowych technologii i ochrony danych osobowych.

Paweł Hajduk graduated from the Faculty of Law and Administration of the University of Warsaw and the School of American Law organized by the Faculty of Law and Administration of the University of Warsaw, Emory School of Law and Georgia State University. Currently he is a PhD student at the Department of Informatics Law at the Faculty of Law and Administration of the Cardinal Stefan Wyszyński University in Warsaw. Since 2014 he has been gaining experience in law firms, dealing with commercial disputes before common and arbitration courts and providing advice on new technology and data protection law.

Prowadzone zajęcia:

n/d

Ochrona danych osobowych, Cyberbezpieczeństwo, Prawo nowych technologii, Regulacje sektora finansowego, Prawo administracyjne.